Header Ads

Aynı hatayı tekrar yapıyor muyum?


konu baslik
İlk kez evlenmeyeceklerin çoğunun aklında şu birkaç soru vardır “İlki kadar heyecan duyabilecek miyim?”, “Bu da bitecek mi?”, “Aynı hatayı tekrar yapıyor olabilir miyim?"

Evlilikte uyum konusunda sorunlar yaşanmışsa, bir kalp diğerini daha fazla ya da daha az sevmişse, fedakarlık bir noktada 'sen-ben' olayına dönüşmüşse boşanan insan şanslıdır aslında. Şanslıdır çünkü hala gerçek ruh ikizini bulabilmesi için bir fırsatı vardır. Bu kez gerçekten ne istediğini daha net bilen biridir o. Uyum sağlamak adına kendini değiştirmek çözüm değildir. Tek çözüm en yakın aşkı, ruh ikizini kendine çekebilmektir. Şans ve kader doğru yerde, doğru zamanda sizi bulmalıdır. Evlilik ve boşanma denilen şey aslında sadece bir aşkın sonuçlanması ve bitişidir...

"İlki kadar heyecan duyabilecek miyim?"
İlk aşkı bir düşünün. Bacaklar, dizler, dudaklar titrer. Bir de sonraki aşkları… Heyecan aynı şekilde yaşanmaz belki ama birlikte olabilme, paylaşabilme inancı daha da artar. Çünkü yaşanmışlıklar arttıkça aradığınız şey yalnızca huzur olur, güven olur. Zaman arttıkça istekleriniz daha net olur, seçimleriniz de. Evleneceğiniz kişi elbette ki aşk yaşayacağınız kişidir ama huzur ve güven olmadan mutlu bir evlilik gerçekleştiremeyeceğiniz de kesindir. İkinci kez mi evleniyorsunuz? Üçüncü kez mi? Nasıl… Dört mü dediniz? Kaçıncı kez denediğinizin hiç önemi yok aslında. Aradığınızı bulduğunuzu düşündürten her kişi, her defasında farklı bir heyecan yaşatacaktır size. Belki hayatı yakalamanızın heyecanı, belki yenibir düzen heyecanı, belki özgüven heyecanı, belki şans heyecanı… 

"Evlendiğim ilk kişinin "o" olmaması ileride sorun yaratır mı?"
Sevgilisinin ilk deneyimi olmayacak olması, ilk kez evlenecek kişi için düşündürücü olabilir. Bu konudaki ilk korku, heyecan konusundadır. Bir taraf ilk kez evleniyor olduğu için tüm kutlamalar, kaynaşmalar ona daha heyecanlı gelecektir belki de. İlk kez evlenmeyecek olan taraf da evlilik prosedürleri konusunda daha yüzeysel olabilir. Bu konuda uzlaşma sağlamak çok önemlidir. İlk kez "Evet" diyecek kişinin heyecanı bastırılmamalıdır. Onun heyecanına ortak olunmalıdır, ilk olmasa da özel olduğu hissettirilmelidir. Heyecanlar konusundaki korkunun ardından bir başka korku daha belirir. "Evliliğini bitirmiş bir kişi ileride benden de çok kolay ayrılabilir mi?" Evlenilecek kişinin çok iyi tanındığı düşünülüyorsa bu korku yersizdir aslında. Onun geçmişteki diğer evliliğini ya da evliliklerini neden bitirdiğini ve sizi neden seçtiğini biliyorsanız bu konuda tedirgin olmanız gerekmez.

"Çocuğum yeni evliliğimi kabul edebilecek mi?" 
Psikologlar tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklar yeni evliliğe her zaman sıcak bakıyorlar. Başta çok tepkili yaklaşsalar bile doğru zamanda alınan evlilik kararları, yeni bir aileleri olacağı için onları heyecanlandırıyor. Anne ve babalarının yeniden mutlu olduklarını görmek de yeni evliliği kabullenmelerine büyük neden. Küçük çocukların ve ergenlik dönemini tamamlamış çocukların evlilikleri daha hızlı kabullendikleri de bir gerçek. Evlilik sonrasında onlara olan ilginin azalmaması gerektiği de bu konudaki önemli ayrıntılardan biri. 

"Bu da bitecek mi?" 
'Secret Yasası' ne kadar ilginizi çekiyor ya da hayatınızı bu yasaya ne kadar empoze etmiş durumdasınız bilmiyoruz ama "Bu da bitecek mi?"yi düşünmemenizi tavsiye ediyoruz. Her şeyin başındayken.

Çiğdem Yakar
Kaynak : Cosmopolitan

Hiç yorum yok