Header Ads

Daha iyi bir eş olmak için


Daha iyi bir eş olmanın 6 kuralının temelinde yatan en önemli konular aslında anlayış, özen ve saygı! Bu üçünü ilişkinizde her daim var etmek için yazımızı mutlaka okuyun.

Eş derken; bu yazı sadece kadınlar veya sadece erkekler için değil. Hangi taraf okuyorsa ona yazılmış bir yazı denilebilir. Dolayısıyla daha iyi bir eş olmak için Evlilik Paketi olarak önerilerimizi okuduğunuzda bunları iki tarafın da uyguluyor olmasına dikkat edin.

Bakalım daha iyi bir eş olmanın 6 yolu nereden geçiyormuş?

Onu değiştirmeye çalışma

Evliliğin ilk günleri, eşiniz kıyafetlerini çıkarıp ortalıkta bırakıyor, siz onları toplarken kızmıyor, ‘ne kadar da sevimli’ olduğunu düşünüyorsunuz. Yine evliliğinizin ilk günleri, dışarı çıkmak da neymiş, en güzel onun da istediği gibi evde keyif yapmak, değil mi? Evliliğinizin daha ilerisine gelelim; ortada bırakılan kıyafetler sizlerde sinir etkisi, dışarı çıkmayıp sürekli evde oturmak ise baygınlık etkisi mi yarattı? Bu acı gerçekleri hiçbir zaman değiştirmek için çabalamamak evlilikte asıl başarıdır işte! Bu tip sizi ‘sinirlendiren’ durumları da onunla paylaşarak, ama onu asla değiştirmeye çalışmayarak, alternatif çözümler üretmek faydalı olacaktır.

İstek ve ihtiyaçlarında açık ol

Bu yazıyız yazarken karşınızdaki insanın akıl okuma konusunda üstün yetenekleri olduğunu sanmıyoruz… Dolayısıyla istekleriniz veya ihtiyaçlarınız konusunda siz konuşmadığınız sürece eşinizin bunlardan haberdar olamayacağını unutmayınız. Bizim kendi istek ve ihtiyaçlarımızın da başkalarının ne istediği algımızı da şekillendirdiğini unutmayın. Haliyle eşiniz ikinizin de aynı şeyi istiyor veya aynı şeye ihtiyaç duyuyor olduğunuzu zannedebilir. Eğer açık olmazsanız kimse kimsenin ne istediğini bilmez, bu yönde hamleler yapmak için çabalamaz. Siz de bekler durursunuz, hatta niye isteklerim olmuyor diye o farkında değilken ona bozulursunuz. Dürüst olmak, gizlememek, açık konuşmak, içinize atmamak, çekinmemek; bunlar iyi bir eş olmak için çok önemli!

“Teşekkürler” de

Teşekkür etmeyi, şükretmeyi zaten bir alışkanlık haline getirmenizi öneririz. Sadece ikili ilişkide değil; hayatın birçok alanında kendinizi iyi hissetmenin önemli adımlarından biri de şükretmektir (bakınız: bütün dinler, bütün öğretiler). Teşekkür etmezseniz ne eksilir ki hayatınızdan? Veya teşekkür edince kötü bir şey olma ihtimali var mı? Şükretmeyi asla bir acizlik olarak değil; tersine bir erdem olarak kabul edin. Eşiniz çocuğu okuldan alıp eve geldiklerinde, ortalığı düzenlediğinde veya size heyecanla yemek yaptığında ona “Teşekkürler” deyiverin!

Bırak bazen erkek erkeğe takılsın

Ya da bırak biraz kız kıza takılsın. Kadın veya erkek; her insan biraz kendine vakit ayırmak ister normal olarak… Bu vakti de kimi zaman dinlenerek, kimi zaman bir takım uğraşlar edinerek, kimiz zaman da arkadaşlarıyla sosyalleşerek geçirmek ister. Burada iyi eşin yapması gereken şey; o arkadaşlarıyla baş başa bir gece geçirecek diye ona bozulmak veya kızmak asla olmamalı. Veya bu durum karşısındaki tepki: “Ben de geleceğim” olmamalı. Eğer durum dozunu aşıyor gibi geliyorsa size “Hadi git git” de denmemeli elbet; ama iki tarafın da arkadaşlarıyla zaman zaman vakit geçirmelerine olanak tanınmalı. Sürekli ikinizin yapışık bir şekilde vakit geçiriyor olmanızın ne kadar sağlıksız olacağını kendinize sürekli hatırlatın. Hem, o arkadaşlarıyla buluşunca siz de kendinize vakit ayırabilirsiniz!

Ona her zaman ayrıcalık tanıyın

Özellikle çocuktan sonraki evlilik ilişkilerinde başlıca ortaya çıkan sorunlardan biri de eşin ihmal edilmesidir. Çalışan bir anneyi örnek verelim; hem iş, hem çocuklar, hem eş, hem evin işleri derken kadın öncelikleri belirleyip doğru zaman planlamasını yapamadığında bu tahmin edebileceğinizden fazla sorunlara yol açabilir. Her zaman için önce kendiniz, sonra eşiniz ön planda olmalı. Çünkü kendinizle olan ilişkiniz eşinize; eşinizle olan ilişkiniz zaten çocuklarınıza ve işinize direkt yansıyacaktır. Ona özen gösterin, ilişkiye gösterdiğiniz önemi salmayın. İşiyle ilgili sorular sorun, hobilerini anlattığında dinleyin, ona önemli ve değerli olduğunu hissettirin.

Kendinize özen gösterin

Yine iki taraf için geçerli… “Oh, hanım beni her halimle sever” diyip göbeği büyüten erkekler veya “Ne de olsa evliyiz, birbirimizin her halini kabullenmişiz” diyip manikürü terk eden kadınlar; bu önerimiz size! Her gün makyaj malzemelerine boğulup parıltılı elbiselerle çıkın eşinizin karşına demiyoruz elbet! Bizim burada bahsettiğimi özen için birkaç küçük örnek verelim: sürekli eski bir pijama ile evde oturmamak, spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, el-ayak-saç bakımını düzenli yapmak, güleryüzlü ve pozitif olmak, vs… İyice özetlemek gerekirse; kendini salmak yerine kendine iyi bakmak. Zaten bu önce kendine saygı, ardından karşındaki kişiye ve ilişkinize saygı demektir. İyi bir eş olmak istiyorsanız bunu aklınızdan çıkarmayın.

Kaynak: pudra. com

Hiç yorum yok