Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yatakta kendini iyi sanan erkekler

8 Eylül 2018 Cumartesi

Yatakta mutlu değilsiniz ya da yeterince değilsiniz ama o kendini harika sanıyor! Aslında öyle olmadığını, onu kırmadan, kızdırmadan anlatmanın ve düzeltebilmenin bazı kural ve taktikleri var.

Tatmin edici bir seks hayatının kadın erkek ilişkisinin yürümesinde son derece önemli olduğu bilinen bir gerçek. Kimi zaman işler kendiliğinden iyi giderken bazı durumlarda ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle erkeklere göre çok daha karmaşık bir fizyoloji ve psikolojiye sahip olan biz kadınları tatmin etmek hiç de kolay değil. Ancak merak etmeyin çünkü bu, yanlışlara 'dur' diyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Yatak odasında mutlu değilseniz, bunu partnerinizle paylaşmanın zamanı çoktan gelmiştir. Fakat seks hakkında konuşmak hele de muhatabımız sevgilimizse, incelik ister; kelimeleri özenle seçmemiz ve son derece dikkatli davranmamız gerekir.

İşte kafamıza taktığımız ve bizi sürekli meşgul eden sorunlarımızı sevgilimizle paylaşırken, izlenilecek yöntemler, seçilecek kelimeler, doğru zaman ve mekan alternatifleri üzerine küçük çaplı bir araştırma...

Yatakta kendini iyi sanan erkek 1:

ÖN SEVİŞMEYİ İHMAL EDİYORSA

Sevgilinizle ilişkiniz fena değil, ancak ilk zamanlarda görmezden geldiğiniz bir sorun gün geçtikçe daha çok gözünüze batmaya başladı: Partneriniz sizi okşamayı ve size yeterince dokunmayı ihmal ediyor. Sevişmek onun için salt cinsel birliktelik anlamına geliyor, önceleri beraber geçirdiğiniz anların heyecanı ve yoğunluğu bu sorunu görmezden gelmenizi sağlıyordu. Fakat artık yatakta zevk almadığınız için sabrınız taşmaya başladı. Böyle durumlarda sevgilinizle konuşabilir, kırıcı ve en önemlisi fazla didaktik olmadan davranışları üzerine küçük öneriler getirebilirsiniz.

'Asla benim istediğim gibi davranmıyorsun, çok bencilsin' gibi olumsuz cümleler kurmamaya çalışın. Bu ifadeler iletişimi zorlaştırabileceği gibi partnerinizin sizinle birlikte olmaktan tamamen soğumasına da yol açabilir. Sevgilinize onunla olmaktan zevk aldığınızı ama zaman zaman farklı şekilde hareket etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Acele etmemesi için işleri daha ağırdan almaya çalışmanız da yararlı olacaktır. Bazen küçük sürprizler yaparak onu ön sevişmeye hazırlamanız mümkün olabilir. Örneğin hoş kokulu kremlerle ya da aromatik yağlarla size masaj yapmasını isteyebilir ve sevgilinizi eğlenceli bir oyunun içine sürükleyebilirsiniz.

Yatakta kendini iyi sanan erkek 2:
HEP AYNI HAREKETLERİ TEKRAR EDİYORSA

Bir süredir sevgilinizin yatakta hep aynı 'koreografiye' sadık kaldığını, rutin bir iş yaparcasına aynı hareketleri ve pozisyonları tekrarladığını gözlemliyorsunuz. Bu sorunu mutlu bir anında ya da romantik bir dakikada gündeme getirebilirsiniz. Önce onun beklentilerini öğrenmek istemeniz sizi yanlış anlamasını önleyebilir. Ayrıca bunu yapmanız iletişiminizi güçlendireceği gibi farklı deneyimler yaşamanızı da sağlayacaktır.

Baş başayken ya da kalabalık bir ortamda kulağına fısıldadığınız sözcüklerle ona nelerden zevk aldığınızı hatırlatabilir ve gecenin devamında birlikte ateşli saatler geçirebilirsiniz. Elbette söylediğiniz sözler kadar onları hangi tonda dile getirdiğiniz de önemli. Azarlar gibi veya sitem eder tarzda konuşmanız işleri baştan yokuşa sürmek olacaktır.

Yatakta kendini iyi sanan erkek 3:

HİÇBİR ZAMAN ORGAZM OLAMIYORSANIZ

En son ne zaman tatmin olduğunuzu hatırlamıyorsunuz bile. Onu kırmamak için belki orgazm taklidi yapıyorsunuz ama sorun içinizi kemirip duruyor. Bu durumda sevgilinizle açık açık konuşabilir, ona kadınların orgazma erkeklerden çok daha uzun sürede ulaşabildiklerini, bunun için de sevgi dolu dokunuşlara ihtiyaç duyduklarını anlatabilirsiniz. Uzmanlar hayatında hiç orgazm olmamış bir kadının bazen 45 dakikayı da geçebilen uzun bir ön sevişme sonucu bu deneyimi yaşayabileceğini vurguluyorlar.

'Sevgilim benimle daha uzun süre ilgilenmen gerekiyor' gibi sözlerle sorumluluğu biraz üzerinize alarak, biraz da onu cesaretlendirerek çözüme kolalıkla ulaşabilirsiniz. Ona ön sevişmeden çok zevk aldığınızı ve bunu kesinlikle çok iyi yaptığını söyleyebilir, böylece hem egosunu okşamış hem de orgazma giden kapıyı aralamış olursunuz. Fransız jinekolog ve seksolog Jean-Jacques Weitzman'in da altını çizdiği gibi mutlu bir seks hayatı, iki kişinin birbirini tanıması, birbirinden nasıl zevk alacağını öğrenmesi üzerine kuruludur ki bu da güçlü bir ilişkinin olmazsa olmazlarından sayılır.

Yatakta kendini iyi sanan erkek 4:

FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SORUNLARI VARSA

Onu baştan çıkarmak için aklınıza gelen her şeyi denemenize rağmen partneriniz bir türlü ereksiyon olamıyor. Böyle bir durumda 'Beni artık istemiyor, çekici bulmuyor' gibi yanlış fikirlere kapılmamaya dikkat edin. Çoğu kez cinsel isteksizlikle ilgisi olmayan ereksiyon problemleri kullanılan çeşitli ilaçlar ya da kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Erken boşalmanın kökeninde ise çoğu zaman psikolojik kaygılar yatabiliyor. Dolayısıyla bu sorunu yaşayan partnerinize 'Çok beceriksizsin, oysa beni isteyen o kadar çok erkek var ki' gibi yersiz ve kışkırtıcı şeyler söylemeniz durumu düzeltmeyeceği gibi, aranızdaki uçurumun biraz daha açılmasına yol açacaktır.

Ayrıca erkeğin bu kadar önemsediği bir konuda 'görevini' yerine getirememesi, üzerinde büyük bir hayal kırıklığı, sıkıntı, utanç, güvensizlik ve boşluk yaratabilir. Hoşnutsuzluğunuzu belli etmek yerine, anlayışlı olmanız, bu durumun her erkeğin başına gelebileceğini söylemeniz ve sorunu beraber aşabileceğiniz konusunda onu ikna etmeniz, ilişkiniz açısından çok daha pozitif sonuçlar verebilir.

'Sevgilim, benim için çok hoş bir durum olmasa da, aslında yaşadığımız sorunlar hiç de anormal değil. Bu sorunun üstesinden birlikte zamanla gelebiliriz' gibi olumlu ve çözüm öneren bir yaklaşım geliştirmeniz, sinirlenmek yerine sakin davranmanız partnerinizin sizden uzaklaşmasını ve içine kapanmasını engelleyecektir. Farklı bir çözüm olarak bir ilişki terapistinden randevu alabilir ve birlikte tedavi olabilirsiniz. Böyle bir öneri getirmeniz, onu bu konuda yalnız bırakmadığınızı ve sorununu paylaştığınızı gösterir.

Yatakta kendini iyi sanan erkek 5:

FARKLI DENEYİMLERE AÇIK DEĞİLSE

Kadınların bedensel isteklerini dile getirmelerinin hâlâ yadırgandığı ülkemizde bu konularda konuşmak çok da kolay değil kabul ediyoruz. Çözüm olarak neye ihtiyacınız olduğunu partnerinize dolaylı yoldan ifade edebilirsiniz. Konuyu doğrudan açmak ve örneğin oral seks gibi normal sınırlar içinde kalan farklı deneyimleri reddetmesinin arkasında yatan sebepleri fazla zorlamadan öğrenmeye çalışmak da kurtarıcı bir yöntem olabilir.

Farklı bir motivasyon yöntemi olarak 'Sen beni öpmüyorsan, ben de seni öpmüyorum' tarzı erotik mesajlar içeren bir şantaj yaparak partnerinizi isteklerinizi yapması konusunda motive etmeyi deneyebilirsiniz.

Uzman görüşü:

'KADINLAR İSTEKLERİNİ İFADE ETMEKTEN ÇEKİNMESİNLER'

Cised Genel Sekreteri ve Cinsel Terapist, Psikolog Gülüm Bacanak cinsel sorunların genelde çiftler arasındaki iletişim eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çekiyor:

'Seks, erkeklerin en hassas oldukları konu. Genelde kendilerine çok güvenen bireyler olarak görünseler de aslında cinsel performansları, cinsel organlarının boyutu ve karşı tarafı tatmin edip edemedikleri konusunda çok endişeli ve hassaslar. Bu yüzden konuşurken çok dikkatli olmak gerekir.

Doğru iletişim karşımızdakini dinleyerek, anlayarak, kendimizi zaman zaman onun yerine koyarak ve 'sen' dili yerine 'ben' dili kullanarak yapılır. 'Sen' odaklı cümleler karşıdakini suçlamak ve eleştirmektir. 'Ben' dili ise kendi duygu ve düşüncelerimizi ifade etmektir. Örneğin seks hakkında konuşurken 'Bencilsin, hep kendi zevkini düşünüyorsun' dersek sen dili kullanmış oluruz ve bu konuşmadan hiçbir sonuç alamayız. Oysa 'Zaman zaman kendimi değersiz hissediyorum' dediğimizde karşımızdaki kişiyle çözüme ulaşma yolunda önemli bir adım atmış oluruz.

Seks konusunda açık ve net bir iletişim kurmak çok önemlidir. Kadınlar genelde yanlış anlaşılma korkusuyla ya da partnerleri tecrübeli olduklarını düşünecek diye konuşmaktan çekinirler. Oysa kadın zevk aldığında bu durum erkeği daha da çok uyarır. O yüzden kadınlar isteklerini ifade etmekten çekinmesinler. Ayrıca istekler ve beklentiler söz yerine davranışlarla da anlatılabilir. Senaryolar ya da fanteziler oluşturulup bunlar uygulanabilir. Kısacası cinselliği bir oyun gibi düşünmek ve konuşurken özellikle erkeğin gururunu okşamak gerektiğini unutmamak gerekir. Aslında kadın erkeği her konuda dilediği gibi yönlendirebilir. Bir de 'Ben şunu istiyorum, şöyle yap' demek yerine 'Bir de şunu denesek, senin de hoşuna giderse şunu da yapalım mı?' gibi cümleler kurulması daha uygun olacaktır.'

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder