Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Estetik kaygısı engellemesin

10 Ekim 2010 Pazar

Uzmanlar uyarıyor: Annelerin estetik kaygılar yüzünden bebeklerine kısa süre anne sütü vermeleri doğru değil.

Samsun Sağlık İl Müdürü Mustafa Kasapoğlu, en az 6 ay süre anne sütüyle beslenen çocukların, beslenmeyen çocuklara oranla daha zeki olduklarını belirtti.

Sağlık İl Müdürü Mustafa Kasapoğlu, kentte 1- 7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik ve eğitim çalışması düzenlendiğine dikkat çekerek, etkinliklerde kadınlara anne sütünün öneminin anlatıldığını söyledi. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla çocuğun anne sütüyle beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlardan dolayı yaşamını yitirdiğini vurgulayan Kasapoğlu, “Anne sütü bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Anne sütü her doğan bebeğin olmazsa olmaz gıdasıdır. Özellikle her anne adayının mutlaka bebeğini emzirmesi gerekir. Anne sütü temizdir, uygun sıcaklıktadır ve ekonomiktir” dedi.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve solunum sistemi hastalıklarının daha az görüldüğünü belirten Mustafa Kasapoğlu, “Anne sütünün faydaları anlatılamayacak kadar çoktur. Anne sütü alan bebekler daha zeki oluyor. Anne sütünün bebek zekasını 8 puan artırdığı bilinmektedir” diye konuştu. Bebeklerin ilk 6 ay ek gıda gerekmezsizin sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini kaydeden Kasapoğlu, “Annelerin 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar bebeklerine anne sütü vermelerini tavsiye ediyoruz. Estetik ve güzellik kaygısıyla anne sütünün kısa süre sonra kesilmesi doğru değildir. Bu düşünce yanlıştır. Anne ile bebek arasındaki en büyük bağ emzirmedir” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme