Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Efendi gibi ayrılmanın 12 kuralı

4 Aralık 2017 Pazartesi

ABD'de yayınlanan Psychology Today dergisi Psikiyatr, nörolog ve ilişki uzmanlarıyla konuşup, efendi gibi ayrılmanın 12 kuralını belirlemiş.

İlişkinin en başında, tavlamak için bin bir latifeyle dil döken kişiyle, ayrılmaya çalışırken zücaciyeye girmiş file dönüşen ahmağın aynı kişi olduğuna inanmak ne kadar zor değil mi? Bu işi eline yüzüne bulaştırmadan becerenlerin sayısı, gümüş sırtlı gorillerden bile daha az ki, bu hayvanlardan tüm dünyada 600-700 kadar kaldı.

Her ilişki bitebilir, herkes eşinden, sevgilisinden, nişanlısından ayrılabilir. Önemli olan bunu nasıl yaptığınız. Karşınızdakini duygusal olarak sakat bırakmadan terk etmenin de yolları var. Ve bu kesinlikle "Sen benden daha iyilerine layıksın" klişesine sığınmak olmamalı. Teknolojinin de bu bakımından hayatımızı olumlu yönde etkilediği söylenemez. Yüz yüze konuşmak, giderek cesaret gerektiren bir eyleme dönüştü. Bundan 15 yıl önce SMS, e-posta veya Facebook mesajıyla birini terk etmek büyük öküzlük kategorisinde ele alınırdı. Şimdi hele de gençler arasında çok doğal karşılanıyor. İnternette tanışan çiftler 140 karakterde ayrılıyor. Zaten mesajlaşmaktan sosyal becerilerini kaybetmiş birine, sevgilinden yüz yüze konuşarak ayrılacaksın desen, her şeyi eline yüzüne bulaştırır.

ABD'de yayınlanan Psychology Today dergisi, Şubat sayısında ayrılma konusuna yer vermiş. Psikiyatr, nörolog ve ilişki uzmanlarıyla konuşup, efendi gibi ayrılmanın 12 kuralını belirlemişler.

Tüm sorumluluğu üzerinize alın

Hisleriniz, ihtiyaçlarınız, hayalleriniz değiştiyse, hayatlarınızın farklı yönlerde ilerlediğine inanıyorsanız ya da sadece ayrılmayı kafanıza koyduysanız, lütfen bu işi karşınızdakine bırakıp da sizi terk etmesi için kışkırtıp durmayın. Bir zahmet inisiyatifi ele alın. Bir defa mesajı alacağını nereden biliyorsunuz? Sürekli çıkan kavgalar yüzünden kendini sorgulamaya, ilişkiyi kurtarmaya da kalkabilir. Kendiyle ilgili algısı bozulabilir.

Ayrılma konuşmasını yüz yüze yapın

Bu hem tek medeni ve nazik yol, hem de karşınızdakine sözlere dökülmeyen şeyleri hissetme imkanı verir. Sesinizin tonu, bakışınız, yüzünüzün ifadesi, mimikleriniz gibi... Koluna kısa bir an dokunmanız, ayrılsanız bile ona hâlâ değer verdiğinizi anlatır. Yüz yüze dışındaki tüm yöntemler, "çok da umurumda değilsin" mesajı gönderir ki, bir zamanlar sevdiğiniz birinin gurur ve özgüvenini yerle bir etmeye ne gerek var.

Ağırbaşlı davranın

Ayrılmak, tehlikeli bir hal alabilir. Sırf o an karşınızdakinin canını yakmak için ağzınızdan daha sonra pişman olacağınız şeyler çıkmasın. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Böylece hem onun hem kendinizin özgüvenini korumuş olursunuz.

Dürüst olun

"Artık sana aşık değilim" demekte bir sorun yok. Ama dengeyi de iyi kurmak lazım. "Zaten son zamanlarda kilo da almıştın" demeye kalkmayın.

"Sorun sende değil, bende" gibi dünya çapında klişelere başvurmayın

Bu kendini sıradan, değersiz hissetmesine yol açar. Ayrıca herkes "hakiki" bir açıklamayı hak eder.

Ayrılma konuşması yaparken ilişkinizi otopsi masasına yatırmayın

Tek tek her sorunun üstünden geçmek zorunda değilsiniz. Detayları tartışırken geneli kaçırırsınız. Üstelik karşınızdaki her konuda aynı fikirde olmayabilir. Sonunda kavga çıkması ihtimali çok yüksek. Daha da kötüsü; karşınızdaki iyi bir tartışma ustasıysa, çıkmak istediğiniz bir ilişkiye yeniden girmeye ikna edebilir. Saygı ve özene evet ama lafı fazla uzatmayın.

Temiz iş çıkartın

Ortamı yumuşatmak, onu ya da kendinizi avutmak için geçiş dönemi yaratmayın, arkadaşça buluşmalara kalkmayın. "Arkadaş kalalım" demek suçluluk hissini hafifletebilir ama karşınızdaki hâlâ bir umut olduğunu sanabilir.

Eski günler, iyi şeyler

Ayrılma nedeninizi açıkladıktan sonra geçirdiğiniz mutlu günlere ve onun iyi yanlarına da değinirseniz iyi olur.

Kararı protesto etmeyin

Ayrılmak isteyen karşı tarafsa, kararını gözden geçirmesi için yalvarmayın. Terk edilenin hızlıca iyileşmesi için ilk yapması gereken, bittiğini bir an evvel kabullenmektir. Yazışmayın, telefonlaşmayın, mektupları atın, arkadaş kalmaya çalışmayın.

Birdenbire şeytan ilan etmeyin

Sırf sizi terk etti diye dün mükemmel olan biri bugün aniden şeytanlaşmış olamaz. Hele intikam fikrini tamamen kafanızdan çıkarın. Enerjinizi lüzumsuz yerlere harcarsınız. Üstelik olayı atlatma ve unutma süreniz de uzar.

Acınızı saklamaya, görmezden gelmeye çalışmayın

Hissettiğiniz acıyla intikam yemini etmek ne kadar işe yaramazsa, canınız yanmıyormuş gibi yapmak da işe yaramaz. Uzun bir ilişkinin bitmesi, yaşanılan en sarsıcı duygusal deneyimlerden. Yas tutmak son derece normal ve hatta gerekli.

Hayatınızın aşkını, ruh eşinizi kaçırdığınız fikrinden kurtulun

Sonsuza dek birlikte yaşayacağınız tek kişiyi kaybettiğinizi düşünmeyin. Bu, aşkın neden olduğu bir yanılsama. Aslına bakarsanız etrafta ondan daha iyi, size daha uygun dünya kadar insan var. Sıcağı sıcağına bunu göremeyebilirsiniz. Kendinize zaman tanıyın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder