Header Ads

Cinsel yaşamın ilişkinize faydalarıDüzenli ve iyi bir seks hayatı, sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazı. İyi bir cinsel yaşamın ilişkiniz ve sağlınız için önemini yazdık.

İlişkinizin iyi ve sağlıklı şekilde yürümesi için bir araya gelmesi gereken birçok etken var. Bunlardan en önemlilerinden biri elbette cinsellik. İyi ve düzenli bir cinsel yaşamın, hem ilişkinizin devamlılığı hem de sağlığınız için gerekli. İşte seks hayatının yararları...

Aranızdaki bağı güçlendirir

Partnerinizle aranızdaki bağı güçlendirmenin en etkili yolu aslında cinsellik. Birbirinizi ne kadar severseniz sevin, cinsel çekim çok daha farklı bir konu. Cinsel yakınlaşmanın aranızdaki ten uyumunu, samimiyeti ve bağı güçlendireceğinden emin olabilirsiniz.

Stresi azaltır

Uzun ve yorucu bir günün sonunda kendinizi stresli hissetmeniz oldukça doğal. Stresin üzerinizde bıraktığı etkiyle, partnerinizle tartışmalar da yaşayabilirsiniz. Ancak günün yorgunluğunu atmanın ve enerjinizi tekrar kazanmanın eğlenceli bir yolu var. Uzmanlar, düzenli cinsel yaşamı olan çiftlerin strese karşı diğerlerine göre çok daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

Kalori yaktırır

Cinsel yakınlaşma, kalori yakmanın eğlenceli yollarından biri. Yarım saatlik bir seks esnasında vücut ortalama 144 kalori yakıyor. Uzmanlar özellikle sıcak ortamların daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Uykunuzu düzenler

Yatağa girdikten sonra dakikalarca ya da saatlerce uykunuzun gelmesini bekliyorsanız, düzenli bir cinsel yaşamı size yardım edebilir. Normal koşullarda sağlıklı bir uyku için, yatma saatinden birkaç saat önce fiziksel hareketlerinizi azaltmanız önerilir ancak bunun tek istisnası seks. Çünkü seks vücut ısınızı düşürerek, vücudu derin bir uykuya dalmak için teşvik eder.

Pozitif olmanızı sağlar

Partnerinizle paylaştığınız düzenli ve iyi bir cinsel yaşam, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca sizi ilişkinizde de daha pozitif, uyumlu ve barışçıl yapar. Partneriniz tarafından arzulandığınızı bilmek, birlikte özel anlar geçirmek ve onunla bağ kurabilmek kendinize olan güveninizi de artırır.

İlişkideki heyecanı artırır

Günlük koşturmanın ve yoğunluğun içinde kaybolmamanız için cinsel yaşam oldukça önemli. Partnerinizle birlikte vakit geçirmenizin sıradanlaşmaması ve ilişkinizin monotonlaşmaması için iyi bir cinsel yaşam mutlaka gerekli. Özellikle beklenmedik anlarda, spontane bir şekilde gelişen seksin ilişkinizdeki heyecanı artıracağından emin olabilirsiniz.

loading...

Hiç yorum yok