Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yeni evlilere mutlu yaşama önerileri

23 Kasım 2018 Cuma

Yeni evlenenlerin ilk yıllarda uyum problemleri yaşamaları çok normal. Evliliği sorunsuz şekilde yürütmek, ailelerle ve partnerinizle mutlu bir ilişki yaşamak için önerilerimize kulak verin.

Evliliğin ilk yılları güzel olduğu kadar aslında en zor zamanlar... Birlikte yaşamaya alışmak, birbirinizi daha yakından tanımak, aile olmak ve ailelerinizle yakınlaşmak bazen ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.

Problemleri azaltmak, evliliğinizi hem sağlam temeller üzerine oturtup hem de tadını çıkarmak için bazı yaşam deneyimlerine kulak vermek gerekiyor.

İşte yeni evlilere tavsiyeler...

Mesafenizi koruyun
Yeni evliliğin heyecanıyla fark etmeden kendinizi bitmek bilmeyen aile yemeklerinin içinde bulabilirsiniz. Elbette ailelerle vakit geçirmek çok güzel ancak tüm hafta sonunu eşinizin ailesiyle geçirmek istemiyorsanız, buna baştan "dur" demeniz gerekiyor. Soğuk görünme riskini göze alıp, mesafeli olabilirsiniz. Eşinizle baş başa kalmanız çok değerli.

Karşılaştırma yapmayın
Eşinizle tartışmalarınızda kullandığınız cümlelere dikkat etmelisiniz. Artık kendi ailelerinizin dışında yeni bir aile kurduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden evliliklerde sıkça görülen aile kaynaklı tartışmalarda, taraf tutmadan konuşun. Ne olursa olsun onun ailesiyle kendi aileniz arasında bir karşılaştırma yapmayın.

Çocuk yapmak için acele etmeyin
Evlilikten önce ne kadar uzun süreli bir ilişki yaşamış olursanız olun, evliliğinizin ilk birkaç yılının birbirinizi tanımak ve birlikte yaşamaya alışmakla geçeceğinden emin olabilirsiniz. Bu yüzden çevrenizden gelen “çocuk ne zaman geliyor?” ya da “artık torun istiyoruz” cümlelerini duymazdan gelin. Evliliğiniz tam olarak oturduktan sonra çocuk düşünmeye başlayın.

Biriktirin
'An'ın tadını çıkarmak güzel ancak evliliğin heyecanıyla sadece anı yaşarken bir şeyler biriktirmeyi unutmayın. Gidilen yerlerde çekilen fotoğrafları, ilk kavgalardan öğrenilen deneyimlerı, geleceğiniz için parayı... Anlayacağınız gelecekte ihtiyaç duyacağınız ve hatırlamaktan mutlu olacağınız her şeyi biriktirin.

Romantizmin bitmesine izin vermeyin
Evlilik aşkı öldürür lafına kulak asmayın, aşkınızı da romantizmi de canlı tutmak sizin elinizde. Evde yemek yerine çıkacağınız romantik bir akşam yemeği, bir Pazar kahvaltısı yerine gideceğiniz bir sinema aranızdaki romantizmin canlı kalmasını sağlayacak. Ayrıca akşamları bilgisayar ya da TV başında vakit geçirmek yerine sohbet etmeniz de iyi bir fikir.

Kendinizden vazgeçmeyin
Evet, artık evlisiniz ve bir aileniz var ancak bu kendi kişisel alanlarınızdan feragat edeceğiniz anlamına gelmemeli. Arkadaşlarınızla buluşmak ya da tek başınıza vakit geçirmek hala sizin en doğal hakkınız. Tabii ki aynısı eşiniz için de geçerli. Birbirinize nefes alabilecek kişisel alanlar bırakmanız ilişkinizin yıpranmasını da önleyecek ve elbette birbirinizi özleme şansınız olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder