Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Evlilik terapisi ne işe yarar?

12 Kasım 2017 Pazar

Evlilik terapisine gitmeyi düşünen, ancak bunun işe yarayıp yaramayacağını düşünenler için terapi sürecinde neler olacağını sıraladık.

Mükemmel evliliğin olmadığını tespit etmek için bilimsel araştırmaya gerek yok. Her zaman yolunda gitmeyen bir şeyler vardır ve bazı çatışmalar karşılıklı anlayışla tolere edilebilir. Ancak anlayış ve özverinin dengesi şaştığında, çıkmaza giren bir evliliği kurtarmak zor. Son yıllarda çiftlerin boşanma kararı almadan önce evlilik terapistine gitmesinin sebebi bu.

Peki evlilik terapisi ne işe yarar? Bu soruyu soranlar için sıraladık:

1. Terapistin sizi tanımak için sorduğu sorulara cevap verirken kendinizi ve eşinizi yeniden keşfedersiniz.

2. Eşinizin kişiliği ile kendi kişiliğiniz arasındaki farkları ve benzerlikleri net olarak görürsünüz.

3. Terapi sırasında sorunlarınızı tartışmadan konuşursunuz, birbirinizi dinlersiniz. O güne kadar konuşamadıklarınızı ifade etme, dinlemediklerinizi dinleme fırsatı bulursunuz. Kendinizi ifade etme biçiminizin karşı tarafta nasıl bir duygu uyandırdığını öğrenirsiniz.

4. Aynı sorunlara aynı açıdan bakmaya meyillisinizdir. «Beni dinlemiyor çünkü… » «Bana değer vermiyor çünkü… » Evlilik terapisi sırasında aynı sorunlara farklı açılardan bakarsınız. Sorunların, sizin düşündüğünüzden farklı sebepleri olabildiğini görürsünüz. Sorunun sebebi sizseniz, kendinizi suçlamadan sorunu kabul etmeyi öğrenirsiniz.

5. Sorunlarınızı yüksek sesle dile getirebildikten, tartışmadan konuşabildiğinizi gördükten sonra kendi aranızda da medenice konuşmaya başlarsınız.

6. Problemleri tekrarlayıp karşı tarafı suçlamak kolaydır. Evlilik terapisi sürecinde bunları tekrar etmeyi bırakıp çözümler üzerine konuşmayı denersiniz. Gerçekten çözüm isteyip istemediğinizi anlarsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder