Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Mutlu kadının en zevkli sırrı!

17 Aralık 2015 Perşembe

Orgazm olmak sadece çok eğlenceli değil, çok da faydalı!

Orgazm sağlık, mutluluk ve huzur için geliştirdiğimiz her türlü yöntemden daha etkili ve muazzam bir kimyasal reaksiyon yaratıyor. Biz de bu biyolojik zevki kutlamak için en çarpıcı bilimsel gerçekleri on maddede derledik.

Günde bir orgazm doktoru uzak tutar
Bunu biz değil; üniversitelerde ‘zevk’ kitapçıkları dağıtan NHS (İngiliz Ulusal Sağlık Servisi) iddia ediyor. Öğrencileri güvenli seks için cesaretlendirdiği gibi, düzenli seks ve mastürbasyonun, sağlık için her gün alınan vitaminler kadar önemli olduğu mesajını da veriyor.

Beyni çalıştıran bir tür epilepsi krizidir
Bilim adamları geçtiğimiz yıl ilk kez, orgazm yaşayan bir kadının beyin filmini çekerek YouTube’da yayınladı ve tahmin edebileceğiniz gibi bu görüntü büyük bir sansasyon yarattı. 54 yaşındaki Nan Wise’ın doktora tezi için MRI yardımıyla kendi üzerinde gerçekleştirdiği bu deneyde, orgazm sırasında beynin 80 bölgesinin aydınlandığı görülüyordu. Videoda ayrıca cinsel organlarla ilişkili duyumsal kortekste, havai fi şek tarzı patlamalar oluştuğu, bu patlamaların hafıza ve duyguları da içine alan limbik sisteme yayıldığı ve hipotalamus içinde patlayarak aşk hormonu adı verilen oksitosin’i ortaya çıkardığı da görülüyordu.

Doğal uyuşturucu
New Yorklu Nörolog ve Hazzın Pusulası adlı kitabın yazarı Dr. David Linden’a göre orgazm; ‘Uyuşturucunun verdiği etki ya da bir kamyon dolusu para görmek’ gibi… Linden kadın ve erkeğin beynini ayrı ayrı tarayarak benzer sonuçlara ulaşmış. Konu hakkında; ‘Beynin içinde orgazmın aktive ettiği haz devreleri mevcut’ diyor. Sonuç ise uyuşturucu kullananlarda sadece bir dozla meydana gelen, yani insanın kendini iyi hissetmesine neden olan kimyasal dopamin etkisinin orgazmda doğal şekilde artması. “Bu nedenle seks, daha doğrusu orgazm olma isteği bağımlılık yaratabilir’ diyor Linden.

Aşk hapı
Peki, ya orgazm sonrası? Her şey doğum ve emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonuna eşdeğer. Kısacası; orgazm sonrası beynimiz ve vücudumuzda yüksek hızda dalgalanmalar yaratan hormonları ve ışınımı bir şişeye koysak, gerçek bir aşk ilacı olurdu. Dr. Linden konu hakkında; ‘İnsanlara oksitosin hormonunu burun spreyi olarak verseniz, çok daha güvenilir ve şefkatli olurlardı’ diyor. Yeri gelmişken! Erkeklerin orgazm sonrası fazla sevgi gösteremedikleri klişesine de inanmayın. Zira Dr. Linden, orgazm etkisinin kadında da erkekte aynı olduğunu söylüyor.

Ohh ve ahh
Orgazm sırasında beynimiz, içinde Prozac’ın ana maddesi olan serotonin hormonu da bulunan bir endorfin kokteyli salgılıyor. Oxford Üniversitesi Endokrinoloji Profesörü Ashley Grossman, prolactin hormonunun da diğerleriyle birlikte ortaya çıktığını ve bunun kişiyi rahatlattığını söyleyerek ekliyor; ‘Emziren kadınlarda aktif olan bu hormonun aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi de var.’

Uyku ilacından daha etkili
Seks uyku düzeni de sağlıyor. 2632 Amerikalı kadın üzerine yapılan bir araştırmada, yüzde 39’unun mastürbasyon yaptıktan sonra rahatlayıp daha kolay uyudukları ortaya çıktı. Uykusuzluk problemi olan kadınlara duyurulur.

Ekinezya ve C vitaminini unutun
Orgazm soğuk algınlığı ile dahi baş edebilir. Haftada bir ya da iki kere seks yapmak immüglobülin A, tükürükte bulunan ve bağışıklık sisteminin bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikor IgA seviyesini yükseltiyor.

En iyi cila
Geçen yıl Lady Gaga ışıltılı cildinin sırrını; ‘Orgazm, daha çok orgazm’ diyerek açıklamıştı. Dermatolog ve Güzellik Uzmanı Dr. Mervyn Patterson ise bu durumu şöyle açıklıyor; ‘Orgazm parasempatik sinir sistemini uyararak, ciltteki kan damarlarının açılmasına neden oluyor ve cildin kan dolaşımını yükselterek parlak bir görüntü sağlıyor.’ Orgazmdan bahsetmişken, vücudunuzun o sırada DHEA, yani ‘gençlik çeşmesi’ de denilen yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) steroid hormonu salgıladığını da belirtmeden geçmeyelim.

Baş ağrısına çözüm
Başınız ağrıyor ve partneriniz kulağınıza ‘yardımcı olacağını’ mırıldanarak flört ediyor. Demek ki, kendisinin bilimsel araştırmadan haberi var! 1070’lerin sonunda ‘G-noktası’ (vajinanın ön duvarında, girişin beş santim içinde) sözünü bulan Nöropsikolog Dr. Beverly Whipple, kadınların orgazm olmak için o bölgeyi uyarmaları halinde, ağrı eşiklerinin yüzde 107 artacağını söylüyor.

Kalp dostu
İlk orgazm koçu (Evet, böyle bir uzmanlık alanı var) İngiliz Dr. Lisa Turner; ‘Eğer kalp krizi geçirmek istemiyorsanız, orgazm olun’ diyor ve ekliyor; ‘İsrail’de yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçirme olasılığı yüksek kadınların ya ender orgazm yaşadıkları ya da hiç yaşayamadıkları tespit edildi. Orgazm olan kişiler kendilerini diğerlerine oranla çok daha iyi, mutlu, sağlıklı ve huzurlu hissediyorlar.’

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme