Header Ads

Evde doğum ile ilgili 6 gerçek


Evde doğum yapmaya karar verdiyseniz güvendiğiniz bir doktor veya ebe ile çalışıyor olmanız çok önemli.

Evde doğumu tercih etmek giderek yaygınlaşıyor. Bunu talep eden kadınların en yaygın nedeni ise rahatlık. İşte evde doğumla ilgili bilmeniz gereken 6 gerçek:

1- Doktorlar, hastanede doğumun daha güvenli olduğunu söylüyor
Evde doğumun güvenli olup olmadığı hakkında tartışmalar devam ediyor. Evde doğumda yeni doğan ölüm riski daha yüksek.

2- Her doğum risklidir
2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre, evde doğan bebeklerde, ilk ayda ölüm riski daha fazla. Ancak bu analiz tam bir sonuç vermemektedir. Elde edilen sonuçlar evde doğumla hastanede doğumun kesin risklerini ve avantajlarını yansıtmamaktadır.

Ayrıca evinizde oluşabilecek acil bir durumda nasıl müdahale edileceği, bir kliniğe sevk edilip edilemeyeceğiniz de evde doğumun risk seviyesinde önemli rol oynuyor. Unutmamanız gereken şey, doğumun nasıl ilerleyeceğinin önceden kestirilmesinin her zaman mümkün olmadığı ve riskleri güvendiğiniz bir uzmanla görüşüp değerlendirme hakkınız bulunduğu...

3- Evde doğum bazı açılardan daha güvenli
Evde doğan bebekler, hastanede doğan bebekler ile karşılaştırıldığında, erken doğum ve düşük kilo gibi sorunlar daha az görülüyor.

Kendi evinin huzurlu ortamında bulunan anne kendini daha güvende hissediyor ve bunun da doğum sürecine oldukça pozitif etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca anne ve bebek bağlanması, emzirme gibi konularda da ev doğumunun avantajları daha fazla.

4- Ebe çok önemli
Doğumda eğitimli bir ebe bulunması durumunda, hastanede doğanlar kadar sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkün. Evde doğum yapılacaksa, ebe eğitimli olmalı ve komplikasyon durumunda uygulayacağı B planı her daim hazır olmalıdır. Bilgisine ve desteğine güvendiğiniz bir ebe ile çalışmanız çok önemli.

5- Evde doğumlar sigorta kapsamında değil
Evde doğum, hastanede doğuma göre çok daha ucuz olsa da, cebinden para ödemek zorunda kalanlar için problem olabilir çünkü sağlık sigortaları, evde doğumu karşılamıyor.

6- Belirli sağlık sorunu olan kadınlar evde doğum yapmamalı
Sağlık sorunu olan anne adayları, doğum sırasında komplikasyonlarda yüksek riskle karşı karşıya oldukları için evde doğum yapmamalıdır. 37 haftadan önce ya da 41. haftadan sonra doğum yapılacaksa hastane tercih edilmelidir.

Hiç yorum yok