Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Eski Sevgiliyle Nasıl Barışılır?

12 Şubat 2016 Cuma

Gündelik hayatta ikili ilişkiler içerisinde zaman zaman sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar yeri geldiğinde kişiler açısından ufak çapta kalmakla birlikte yeri geldiğinde de kişiler için büyük sıkıntılar yaratmaktadır.

Kişiler arası ilişkilerde bu sorunlar kimi zaman ayrılıkla sonuçlanmaktadır. Peki ilişkilerin bu duruma gelmeden eski haline dönmesinde neler yapılabilir?

Kişiler barışma yoluna girerken öncelikle kendilerinin bir özeleştirisini yapmalıdırlar. Örneğin bir çift aralarında şiddetli bir tartışma geçirmiştir. Bunun sonunda ise bir ayrılık kendini gerçekleştirecektir. Kişiler böylesi bir durumda kendilerini eleştirmekten geri kalmamalıdırlar. Çünkü genellikle çoğu tartışma kişilerin kendi yaptıklarının farkında olmamasından kaynaklanmaktadır. Kişiler eğer öz eleştirilerini yaparlarsa böylelikle kendilerine farklı bir perspektiften bakma olanağı bulacaklardır. Bunun sonucunda ise kendi hatalarını görme imkanı bulabileceklerdir.

Eski sevgiliyle barışmak için yapılması gereken önemli bir nokta da kişilerin tekrardan başlayacakları ilişkide eski ilişkilerindeki sorun çıkaran tutumlarını sergilememeyi belirtmeleridir. Kişiler gündelik hayatlarında eski sorunlarla karşılaşmak istemezler. İlişkilerde sergilenen yanlış tavırlar ilişkinin bitmesine neden olduğu gibi ilişkinin tekrar başlamasına da engel olmaktadır. Kişilerin ilişki sonlandığında mutlaka ilişki içerisindeki tutumlarını değerlendirilmeleri gerekmektedir. Kimi kişilere ilişki içindeki tutumları sonradan saçma ve anlamsız gelebilmektedir. Böyle bir durumda kişiler ilişkilerine tekrar başlama şansını elde edeceklerdir.

Barışmak için yapılması gereken en önemli tutum özür dilemektir. Özür dilemek karşısında bulunulan kişi için yükseltici bir davranış olmakla birlikte kişilerin erdemli bir yapıya sahip olduklarının da göstergesidir. Kişiler özür diledikleri zamanlarda kendi hatalarını kabul etmiş olurlar. Böylelikle karşıdaki kişi bu durumdan hoşnut kalacaktır. Sevgililer arasında yaşanan olumsuzluklarda da özür dilemenin yeri büyüktür. Kişiler ikili ilişkilerinde özür dileme erdemini kolaylıkla gösterebilmelidirler.

Eski sevgiliyle barışmanın bir püf noktası da kişilerin geçmişte yaşananları unutma eğilimi göstermeleridir. Kişiler eğer birtakım olayları unutmazlarsa bu yaşananlar tekrardan başladıkları ilişkileriyle beraber sürüp gidecektir. Ve her zaman yeniden başlanan ilişkide bir engel olarak çiftlerin karşılarına çıkacaktır. Bunun önüne geçebilmek geçmişte yaşananları unutma eylemini çiftler tek taraflı olarak değil birlikte gerçekleştirmelidirler. Bunun sonucunda daha sağlam bir ilişki için yola çıkılmış olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme