Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Evlilikte Yaş Farkı Ne Kadar Olmalıdır?

9 Şubat 2016 Salı

İster aşk evliliği yapın ister mantık evliliği sonuçta evlilik bir çatı altında gece gündüz, yaz kış, kederli mutlu demeden geçireceğiniz bir ömür demektir. Evlilik karşılıklı anlaşma, ortak payda oluşturabilmenin temeline dayandığı için çiftler arasında anlaşma çok büyük önem taşır.

Evliliklerde çiftler arasındaki uyumun temelinde birbirini anlayabilmek ve ortak dili konuşmak yatmaktadır. Ortak dilden kasıt, aynı zevklere sahip olmak, benzer eğlence tarzında eğlenebilmek ya da bedensel aktivitelerde birbirine yakın olmaktır. Bahsedilen örneklerin tümü esasen çifler arasındaki yaş farkıyla yakından ilişkilidir.

Çiftler arasında fazla yaş farkının olması belli sorunlar doğmasına zemin hazırlar. Aralarında 8-10 yaş bulunan çiftler farklı kuşakların insanıdır ve ayrı kültürlerde büyümüşlerdir. Büyüdükleri zamanın farklı olması hayata bakışlarını da kökten şekillendirmektedir.

Arada fazla yaş farkının olması çiftler arasında derin uçurumların doğmasına neden olabilmektedir. 30’lu yaşlarını yaşayan kadın gece evde oturmak yerine çıkıp müzik dinlemeye gitmeyi, eğlenmeyi, barda sabahlamayı isterken 50’li yaşlarına merdiven dayamış erkek evinin huzurunda, elinde kumanda çay yudumlamayı tercih edebilir. Bu durum, bir zaman sonra her iki tarafında mutluluğu evinin dışında aramaya başlamasına çanak tutmaktadır.

Bazı durumlarda kadın ile erkek arasındaki yaş farkının fazla olması çiftlerde baba- kız ilişkisine benzemeye başlamaktadır. İşte bu, evliliğin kilit olduğu noktadır.

Evlilikte çiftler arasındaki yaş farkının sorun teşkil etmemesi için bu farkın tatlı bir aralıkta durması, uçurum halinde olmaması çok önemlidir.

Aralarında fazla yaş farkı olan çiftlerin ilerleyen zamanlarda bebek sahibi olmaları da var olan sorunları halletmeye yetmez. Belki sadece kısa süreliğine üstünü örtebilir.

Bir kadın ile bir erkeğin evlilikte aralarındaki yaş farkı 5-8 bandında olmalı, bu bandı aşmamalıdır.

Erkeğin kadından birkaç yaş büyük olması her zaman avantaj taşımaktadır. Erkeğin geç olgunlaştığının kabul gördüğü bir toplumda kadının kendinden birkaç yaş büyük bir erkekle evlenmesi aslında dengiyle evlenmesi gibi bir durumdur. Bu nedenle çiftler arasındaki birkaç yaş avantaja dönüşecekken bu yaş aralığını 15-20 yaş farka çekerseniz avantajı dezavantaja çevirmiş olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme