Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Gençler Evliliğe Nasıl Hazırlanmalıdır?

26 Şubat 2016 Cuma

Evlilik uzun soluklu bir birlikteliktir. Evlilik çok eski bir kurumken şimdilerde insanlar evlenme fikrinden giderek uzaklaşmaktadırlar. Çünkü önlerinde birçok olumsuz örnek bulunmaktadır. 

İyi bir evlilik için öncelikle evli olduğunuz kişinin de bir birey olduğunu kabul edip ona saygı göstermeniz gerekir. Peki, bu ciddi duruma nasıl hazırlanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Kendi kendinize neden evlenmek istediğinizi sorun ve bu soruyu yanıtlarken kendinize karşı dürüst olun.
Eş adayınızla ya da kendi başınıza bir evlilik terapistine gitmeyi düşünebilirsiniz.
Evlenmeden önce ileride yapamayabileceğiniz şeylerin sözlerini vermeyin.
Eş adayınızla kendiniz arasındaki kişilik farklarına hazırlıklı olmalısınız.
Karşılıklı beklentilerinizi masaya yatırıp değerlendirmelisiniz.
Eğer evlenmek için bir aday varsa onu gerçekten tanıyıp tanımadığınızı sorgulamalısınız. Bir aday yoksa evleneceğiniz kişiyi seçerken önceliklerinizin neler olacağını kararlaştırın.
Evlenmeden önce mutlaka biribirinizi tanımak için kendinize ve eş adayınıza zaman tanımalısınz.
Nişanlılık süreci birbirinizi tanımak için biçilmiş kaftandır.
Karşı cinsi tanımalı, farklı özelliklerini, gereksinimlerini öğrenmelisiniz.
Çocuk yapma konusunda mutlaka bir planınız olsun.
Eş adayınızın sizi, sizin de onu gerçekten sevip sevmediğinizi netleştirmelisiniz.
Ayrıca eş adayınızın ailesini de mutlaka iyi tanımalısınız.
Evlilik uzun soluklu bir ilişkidir ve bu sürecin kaliteli geçmesi de birbirinize ne kadar katlanabildiğinize bağlıdır. Bir başka konu da tarafların aileleridir. Ne yazık ki ülkemizde eşlerin aileleri evlilik üzerinde tasarruf sahibi olabilmektedirler.

Sadece evlenmiş olmak için yapılan evliliklerin çok büyük bir kısmı boşanmalarla sonuçlanmaktadır. O nedenle evlenme amacınızı önceden belirlemelisiniz. Ülkemizde birçok evlilik, yaşamını daha rahat sürdürebilmek ve daha özgür olabilmek için yapılmaktadır. Tek amacınız bunlar ise ve bunları evlenerek elde edecekseniz evlenmekteki amacınıza uygun hareket etmiş olursunuz. Aşk evliliği yapacağım diyorsanız evliliğinizin tamamında, yaşama ve onun getirdiği zorluklara eşinizle göğüs germeye hazırlıklı olmalısınız.

Evliliğin ciddi bir kurum olduğunu bilmelisiniz. Çevrenizde ayrılmış ebeveynleri yüzünden mutsuz yaşayan bir çok genç insan olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenlerle evlenmeye karar verdiğinizde hem maddi olarak hem de mental olarak bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Çünkü mutlu bir evliliğin yerini hiçbir şey tutamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme