Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

İnsanlar neden aldatır?

14 Şubat 2019 Perşembe

Yapılan araştırmalara göre 210 çiftin yüzde 82’si ‘sadece arkadaş’ı olan insanlarla eşini aldatıyor. Peki neden?

Seksle ilgili değilse, neyle ilgili?
Basitçe ifade edildiğinde, aldatmak genellikle halihazırdaki ilişkide yoksunluğu yaşanan duygusal bağlantı için bir ihtiyaç sonucu gelişir. Eğer bir çift birlikte mutlu ve duygusal olarak bağları sağlam ise, taraflardan birinin dışarıda arayışta bulunmasına çok nadir rastlanır. Ama taraflar arasında duygusal kopukluk yaşanıyorsa, aldatma riski oldukça artar.

Glass’ın belirttiği gibi, olaylar genellikle sinsice başlar. Zararsız gibi görünen bir arkadaşlık güçlü duygusal bir bağ haline gelir ve evliliğinden kopuk olan, reddedilmiş ya da terk edilmiş hisseden insanın kaçışı olur.

Aldatma kasıtlı olabilir de olmayabilir de. Genellikle birbirleri ile derin duygusal bağlar oluşturan insanların sonradan karşı konulamaz şekilde birbirlerini istemeleri ile gerçekleşir.

Evliliklerde aldatmaya sebep olan eksiklikler
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre aşkı bilimsel olarak anlamak; nasıl sürdürülebileceğini ve ne sebeplerle sona erdiğini bilmek kolaylaştı.

Romantik İlişkiler adlı kitabın yazarı Psikolog Dr. Sue Johnson, aşkın ne hakkında olduğuna dair şunu söylüyor: Romantik sevgi, aslında, duygusal bir bağ ile işaretlenmiş eski kablolu bir ilkyardım kodudur. Bir ilişkinin başında kurulan duygusal bağ başta zararsız gibi görünse de yoksunluğu çekilen ilişkiler için tipik aldatma nedenidir.

Eşler arasındaki bu duygusal bağ nasıl kaybolur?
Sevilen insan tarafından reddedilmek, dışlanmak biyolojik düzeyde herkes tarafından bilinen ve evrensel acıya sebep olan bir durum olsa da duygusal bağ kaybedilene kadar görmezden gelinen bir ihtiyaçtır.

Batılı toplumlarda bağımsızlık ve özerkliği korumak esas alınır. İnsanlar ‘aşırı ihtiyaç duymamaları’ konusunda uyarılır ve bunun bir sonucu olarak sık sık duygusal ihtiyaçlarını gözden kaçırırlar. Çoğu bu ihtiyaçları dile getirmeyi de bilmez. Halbuki bu şekilde duygusal ihtiyaçlar ortadan kalkmaz, sadece bastırılmış olur.İlişkilerin gelişmek için ilgi ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Partnerlerin birbirlerini değerli ve güvende hissettirmesi gerekir. İnsanlar gündelik yaşamın telaşı içinde kendilerini kaybedecek ve ilişkilerini ihmal edecek olurlarsa, duygusal ihtiyaçları karşılanmaz.

Aldatmaları engellemek için çiftler ne yapabilir?
Popüler inanç ne olursa olsun, aldatmalar uzun ilişkilerde kaçınılmaz değildir.

İlişkinin kendisi karşılamıyor ise ilişki dışındaki birinden alınan sevgi ve ilgiye karşı koymak güçleşebilir ve aldatmalara zemin oluşturabilir. Öyleyse taraflar aldatılmayı önlemek için birbirlerine ihtiyaçları olan değer ve takdiri göstermelidirler. Birlikte vakit geçirmeli, birbirlerine ve ilişkilerine zaman ayırmayı bilmelidirler. Sağlıklı iletişim beklentileri ortaya koyacak ve karşılanmasını kolaylaştıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme