Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Evliliğinin bitmesini istemiyorsan bunları yapma!

13 Kasım 2016 Pazar

Evliliğinizin bitmesi için aldatmak gibi büyük bir hataya ihtiyaç yok, çok daha küçük denilen ama kalp kırıcı hatalarla da bitebilir.

Hatalar, yapıcı bir faktör olarak öğrenme, deneyim ve iyileştirme şansı sunar ama bazen onarılmaz hasarlara da neden olabilir. Örneğin aldatmak bilinen ve çok ciddi hasarlara sebep bir hata ama bu kadar bariz olmadığı halde kalpleri ve hayalleri kırabilecek başka hatalar da var…

1. Eşinizin yaptığınız her şeyi sevmesini beklemek ve farklılıklara tahammülsüzlük
Sürekli gülümseyen ve birbirine ‘elbette tatlım’ diyen, her yere birlikte giden, aynı televizyon programlarından hoşlanan, tatil anlayışları aynı olan çiftler her ne kadar kıskançlık uyandırsa da biraz da şüphe duymanıza sebep olmaz mı? Böyle bir evlilikte, taraflardan biri diğerine ya boyun eğiyordur ya da ona bile rol yapıyor ve olmadığı gibi davranıyordur. Evlilikte belki küçük kavgalar yaşanmayacak ama yıllarca kendini inkar etmek ve hiçe saymanın tortusu sonuçta zararı mutlaka iki katına çıkaracaktır. Ebeveynlerimiz bizi nasıl olduğumuz gibi kabul ediyor ve seviyorsa, aynı şey eşlerimiz için de geçerli olmalıdır. Farklılıkları kabul etmek sağlıklı bir evliliğin önemli unsurudur.

2. Kişisel arkadaşlarla görüşmeyi kesmek
İnsanlar sosyal yaratıklardır ve eski arkadaşlarla geçirilecek zaman sıkıntının göstergesi olarak kabul edilmemeli ya da kıskançlık sebebi olmamalıdır. İyi evliliklerde ufak sürtüşmeler de olabilir üstelik. Eski arkadaşlarla vakit geçirip, kafa dağıtmak ufak bir terapi olarak bile kabul edilebilir.

3. Samimiyeti yanlış anlamak
Ebeveynlerimiz her doğum izimizi, kırışıklığımızı ya da vücudumuzdaki her tüyü bilse de, evlilik söz konusu olduğunda doğal gözükse bile her şeyi paylaşmamak daha iyidir. Ciddi bir problem olmadığı sürece, misal bir bağırsak düzensizliği, iştah kaçırmaktan başka işe yaramayacaktır. Burgerlerin nasıl yapıldığını bilmemek nasıl bazen daha iyiyse, aynı kural vücutlarımız için de geçerli diyelim.

4. Mukayese
İlişkiler için mukayeseden ve yan bahçenin çimlerinin daha yeşil olduğunu düşünmekten daha büyük bir düşman yoktur. Bazı çiftler herkesin ortasında ‘kirli çamaşırları ortaya dökmeme’ fikrine bağlı kasla da bazıları bunu yapmaz. Etrafınızda kavga etmeyen çiftler gördüğünüzde, bunu hiç yapmadıkları anlamına gelmez, sadece mantıklı olanı tercih ediyor ve sorunlarının üzerine özel zaman ve alanlarda gidiyorlar demektir. Büyüklerimizin söylediği gibi ‘kendi tabağınızdakilerle meşgul olmak’ en iyisidir.

5. Ev işlerini paylaşmamak
Cinsiyet eşitliği önümüzdeki 100 yılda önemli bir konu olacak ama maalesef belli başlı ve azınlık ülkelerde kadınlar bu eşitliğin tadını çıkartabiliyor. Diğer kadınlar ise bir yandan iş hayatını sürdürürken diğer yandan tüm ev işlerinin sorumluluğunu da tek başlarına üstlenir. Evlilik hayatı ortak yaşamak, paylaşmak, bir takım olmaktır. Öyleyse neden ev işleri de bu ortaklığın bir parçası olmasın?

Gottman Enstitüsü uzmanlarına göre, teşvik ve saygı beslenen pozitif tutuma dayalı evlilikler, her zaman daha iyi yürüyor. Karşılıklı saygı ve farklılıklara karşı anlayış olan bir evlilik güçlüdür; böylece karşısına çıkacak problemlerle yüzleşmeye hazırdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme