Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Zor bir ilişkiden sıyrılmak için 7 adım

25 Kasım 2016 Cuma

Yolunda gitmeyen ilişkinize dur demek istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Size birkaç önerimiz olabilir...

Eğer kendinizi kötü hissetmenize sebep olan ve hatta yoran bir ilişki yaşıyorsanız, artık dur deme vaktiniz gelmedi mi? Dur demek istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? Birkaç önerimiz olabilir...

1 - Zehirli olabileceğini düşündüğünüz ilişkileri tanımlayın
Kendi tercihlerinizi yapamadığınız ve sizi kısıtlayan bir ilişki zehirlidir. Eşitliğin sağlanamadığı ilişkiler duygusal birer şantajdırlar, kimse kimsenin üzerinde egemenlik kurmaya çalışmamalıdır. Tek taraf ya da her iki taraf da kendini kontrol ediliyor ya da taciz ediliyor hissedebilir, her iki durumda da bu ilişki sağlıksızdır. Aşırı dramatik ya da dengesiz duygular tarafından manipüle edilmemelisiniz; çeşitli zihin oyunları ile kandırılmaya izin vermemelisiniz. İş hayatında bu tür yönlendirme ve kontrol kurma baskılarını daha kolay fark edebilirsiniz. Ailevi ya da duygusal ilişkilerinizde buna daha uzun süre maruz kalmanıza rağmen kabul etmek istemeyebilir, düzeleceğini düşünmeyi tercih edebilirsiniz. Yıllanmış ve duygusal bağlar bu süreci gereğinden fazla uzatabilir. İzin vermemelisiniz. Bu ilişkinin size hiçbir faydası olmadığını fark ettiğiniz an ondan kurtulmalısınız.

2 - İlişkinin sizin için ne kadar önemli olduğuna karar verin.
Zarar veren, zehirli bir ilişkiden mümkün olduğunca hızlı kurtulmamız gerektiği açık ama bazen biraz daha beklemeye karar verebiliyoruz. Bunun arkadaşlara ve aileye sadakat, para kazanmaya ihtiyaç, yasal sözleşmeler gibi pek çok sebebi olabilir. Yine de istismar edilmeye müsait olmamalı, bir şekilde dengeyi korumayı başarmalısınız. Bir de aşinalık, alışkanlık, konfor ve içten içe mutluluğu hak etmediğinize dair inanç gibi sebeplerle gidemiyor olabilirsiniz ki işte bunlar oldukça sağlıksız.

3 - Limitiniz nedir?
Hangi sebeple olursa olsun ilişkiyi sürdürmeye karar verdiyseniz, en azından görüşme sürelerini kısıtlı tutabilirsiniz. Zehirli ilişkilerin zaman kazandıkça daha çok yıprattığını unutmamalısınız. Tabii sonrasında iyileşme süreci de durumun ağırlığına göre uzayacaktır. Dikkatli olmanız şart.

4 - Stres yönetimi
Katlanmak zorunda iseniz bunu eğlenceli hale getirmek için kimi yöntemlere başvurabilirsiniz. Mesela kontratınızın henüz bitmediği bir işte çalışmak zorunda iseniz, aklınıza ‘Şeytan Marka Giyer’ filmini getirin ve kıkırdamaya devam edin. Moralinizi yüksek tutmak her zaman işe yarar. Boks, kickboks, koşma, yüzme, spor, dans, yoga, tai chi, pilates gibi sporları düzenli yapmak ya da başka bir hobi edinmek de bedensel ve zihinsel sağlığınızı korumanıza yardım edecektir.

5 - İyi sert öz - yansıtma
Bazı durumlarda yıkıcı bir ilişki yaşadığımızın farkında olmayız ya da bunun partnerimizin hatası olduğunu kabul etmeyiz. Bunun maalesef güvensizlik ya da düşük benlik saygısı ile alakası olabiliyor. Fazla uzlaşmacı mısınız? Memnun etmek için çok mu heveslisiniz? Size ihtiyacı olduklarını ya da sadece sizin tarafınızdan anlaşılabileceklerini mi düşünüyorsunuz? Dürüst olun. Duygu, ihtiyaç ve güvensizlik hislerinde olumsuzluk yaşayan insanlara siz yardım edemezsiniz. Ayırt etmeniz gerekenler şunlar: Üzerinize düşen ne? Onun üzerine düşen ne? Ve ilişki dışında bizler kimiz?

6 - Yıkıcı ilişkiden uzak durmak
Eğer bu ilişkiyi sona erdirmeye karar verdiyseniz tebrikler! Evet kimsenin gizli manipülatör ve sevimli gözükmeye çalışan pasif-agresif bir insana ihtiyacı yok hayatında. Huzursuz hissetmek erken bir sinyal olabilir. Diğer belirtiler ise yoğun duygular veya karşılıklı dürüst olamama hali, açık iletişimin etkisiz kalması olabilir. Sağlıklı ve farkındalık yaşayan insanlar yapabilseler asla bu tür insanlarla ilişkiye girmezler.

7 - Yıkıcı olmayan ilişkiyi sürdürmek
ilişkilerde eşit ve dürüst olmak her şeyden daha önemlidir. Cesaret; saygı ve sorumluluk duygusu gerektirir. Eğer böyle bir ilişki içinde değilseniz, derhal uzaklaşın. 2014 yeni bir başlangıç olsun istiyorsanız önce fazla yüklerinizden kurtulmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme