Header Ads

Aşkın bize öğrettiği 10 ders


Dünya aşk sayesinde dönüyor değil mi? En azından böyle olduğunu düşünüyoruz. Belki de doğrudur. 

İşte gerçek aşkın bize öğrettiği 10 ders...

1- Aşk beklentileri bırakmak demektir. Beklentiler sadece birine aşık olabilmeniz için sizin belirlediğiniz gerekliliktir. Ama gerçek aşkta beklenti yoktur ve sadece olduğu gibidir.

2- Aşk kurban rolünü oynamaz ya da diğerlerini suçlamaz. Aşk birlikte çalışmaktır. Sorumluluk almaktır. Affedicidir ve hiçbir şeyi kişiselleştirmez.

3- Aşk, akışına bırakmayı gerektirir. Aşk sahip olmak değildir. Eğer seviyorsanız özgür bırakın. Dönerse sizindir. Dönmezse hiç sizin olmamıştır. İşte bu çok doğru. Aşk insanlara özgürlük vermelidir. Gerçek aşkta sahiplik yoktur.

4- Aşk, ilişki sürdürmeyi gerektirmez. Birine aşık olabilirsiniz ancak onunla anlaşamayabilirsiniz. Aşık olmak demek ilişki sürdürmek demek değildir. İlişkiyi sonlandırsanız da aşkınız devam ediyor demektir.

5- Aşkta kıskançlığın yeri yoktur. Sahibiyette olduğu gibi, kıskançlığın da aşkta yeri yoktur. Gerçek aşk, ilişkide güven demektir.

6- Aşk, korkusuzluktur. Aşk mutluluk, huzur ve tatmin demektir. Aşkta korkuya yer yoktur.

7- Aşk ihtiyaç ve istek değildir. Çocuklarımıza ihtiyaç ve istek arasındaki farkı öğretmeye çalışırız. Aynı durum aşk için de geçerlidir.

8- Aşk, duygu değil harekettir. Aşkı hissettiğimizde bunu sonsuza kadar hissetmek isteriz. Ama bulutların üzerindeki his geçince de aşkımız bitmez.

9- Aşk koşulsuzdur. Beklentiler ve sınırlamalar olmamalıdır. Koşulsuzca sevmek çok zordur ve pek çok insan bunu başaramaz.

10- Aşk diğer insanın ihtiyaçlarına da eşit derecede önem vermektir. Aşkta bencilliğe yer yoktur.

loading...

Hiç yorum yok