Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Aşkın bize öğrettiği 10 ders

28 Eylül 2017 Perşembe

Dünya aşk sayesinde dönüyor değil mi? En azından böyle olduğunu düşünüyoruz. Belki de doğrudur. 

İşte gerçek aşkın bize öğrettiği 10 ders...

1- Aşk beklentileri bırakmak demektir. Beklentiler sadece birine aşık olabilmeniz için sizin belirlediğiniz gerekliliktir. Ama gerçek aşkta beklenti yoktur ve sadece olduğu gibidir.

2- Aşk kurban rolünü oynamaz ya da diğerlerini suçlamaz. Aşk birlikte çalışmaktır. Sorumluluk almaktır. Affedicidir ve hiçbir şeyi kişiselleştirmez.

3- Aşk, akışına bırakmayı gerektirir. Aşk sahip olmak değildir. Eğer seviyorsanız özgür bırakın. Dönerse sizindir. Dönmezse hiç sizin olmamıştır. İşte bu çok doğru. Aşk insanlara özgürlük vermelidir. Gerçek aşkta sahiplik yoktur.

4- Aşk, ilişki sürdürmeyi gerektirmez. Birine aşık olabilirsiniz ancak onunla anlaşamayabilirsiniz. Aşık olmak demek ilişki sürdürmek demek değildir. İlişkiyi sonlandırsanız da aşkınız devam ediyor demektir.

5- Aşkta kıskançlığın yeri yoktur. Sahibiyette olduğu gibi, kıskançlığın da aşkta yeri yoktur. Gerçek aşk, ilişkide güven demektir.

6- Aşk, korkusuzluktur. Aşk mutluluk, huzur ve tatmin demektir. Aşkta korkuya yer yoktur.

7- Aşk ihtiyaç ve istek değildir. Çocuklarımıza ihtiyaç ve istek arasındaki farkı öğretmeye çalışırız. Aynı durum aşk için de geçerlidir.

8- Aşk, duygu değil harekettir. Aşkı hissettiğimizde bunu sonsuza kadar hissetmek isteriz. Ama bulutların üzerindeki his geçince de aşkımız bitmez.

9- Aşk koşulsuzdur. Beklentiler ve sınırlamalar olmamalıdır. Koşulsuzca sevmek çok zordur ve pek çok insan bunu başaramaz.

10- Aşk diğer insanın ihtiyaçlarına da eşit derecede önem vermektir. Aşkta bencilliğe yer yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder