Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Kırık Kalp Sendromu yaşıyor olabilirsiniz!

1 Kasım 2017 Çarşamba

Kırık Kalp Sendromu nedir? Kırık Kalp Sendromu belirtileri nelerdir? Kırık Kalp Sendromu tedavisi nasıldır? İşte Kırık Kalp Sendromu'na dair her şey!

Çabuk incinen, kolay kırılan kadın kalbi, mutsuz bir aşk hayatından da olumsuz etkileniyor. Duygusal şoklar; terk edilme, aldatılma, unutulma, tüm bu kalp kırıcı durumlar, kalp hastalıkları ve kalp krizlerine yani “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabiliyor. Bir kadınların kalbini kazanma şansı ya da kalp kırıklığı riski bakımından çok önemli. Özellikle kadınlar, hediye almadıkları ya da sürprizle karşılaşmadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, özellikle kadın kalbini etkileyen “Kırık Kalp Sendromu”na karşı önerilerde bulunuyor.

Yalnızlık kalbinizi kırabilir!
Kadınların sevgililerinden ya da eşlerinden ayrılması, adrenalin gibi stres hormonlarını artırarak; göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi belirtilerle seyreden ve kalp krizini taklit edebilen “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklerden 3-4 kat daha fazladır.

Kırık Kalp Sendromu'nun belirtileri nelerdir?
Doç. Dr. Kani Gemici, Kırık Kalp Sendromu'nun belirtilerini şöyle açıklıyor: "Kırık Kalp Sendromu kalpte zehir etkisi yapar. Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesini bozar. Stres hormonlarının da artması ile kalp büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır. Kalbin en önemli düşmanı olan depresyon ve stres, adrenalini yükseltir ve damarları aşındırıcı bir etki yaratır. Stres nedeniyle kalbi koruyan ve mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin de vücutta azalır."

Kırık Kalp Sendromu nasıl geçer?
Doç. Dr. Kani Gemici'nin bu sendromu yaşayan kişilere tavsiyeleri şöyle:

  • Kız arkadaşlarınızla özel bir program yapın,
  • Sinemaya gidin,
  • Gece dışarı çıkıp eğlenin,
  • Yalnızlığınızı hissetmeyin,
  • Ailenizle bir arada olun, özellikle babanıza sevginizi gösterin.

“Kırık Kalp Sendromu” yaşamadan ayrılık acısından kurtulmanın en önemli yolu, travmanın etkisinden kurtulduktan sonra kendine yeni bir yaşam kurmaktır. Ailesel destek ya da kişinin olaylarla yüzleşip mantıklı bir yol bulması ve affetme günler içinde kalpte herhangi bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Sevgi bu dönemde çok etkili bir ilaçtır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kişinin yeniden aşık olmasına, sevmesine engel değildir. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan travmalardan kurtulmak, kişi için daha kolay olacaktır.

Mutlu olacağına inandığı biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmişte yaşadığı şokun etkilerini daha kolay silecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder