Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Dantel Tanımı ve Örnekler Arasında

14 Mart 2018 Çarşamba

Dantel, Fransızca “dantelle” kelimesinden günümüz Türkçesine aktarılarak gelmiştir. Yabancı kökenli bir kelimenin tam olarak anlamının değiştirilerek sözlük içinde yer alması sağlanmıştır. Her türlü iplikle örülen, bir kumaşın genellikle kenarlarına işlenen ağ veya ince biçimindeki görüntülerin genel adıdır. Bunun yanı sıra çeşitli ürünlerde de kullanılmaktadır.

Zaman ile birlikte yavaş yavaş dünyanın hemen hemen her yerinde kısa süre içinde tanınmaya ve adını duyurmaya başlayan dantel ile geçmiş kültürlerin izleri de taşınmaya devam etmektedir. Kıyafetlere günümüzde güzel bir görünüm sağlaması açısından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Dantel Bir Süs Eşyası İçinde Yer Alıyor

Günümüzde sıklıkla kullandığımız gündelik kıyafetlerin yanı sıra, masa örtülerinde, eşyalarda, takı ve aksesuarlarda dahi kullanılan bir üründür. Görsel bir sunum içinde de aktarılması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Gelinlik modasında da kullanılmaya başlanması ile farklı bir alanın oluşmasını sağlamıştır.

Özellikle genç kızların çeyizlerinde de yer verdikleri ve yapımına devam ettikleri dantel birçok örneği içinde barındırmaktadır. Yüzlerce çeşidi de bulunmaktadır. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan danteller yüzyıllar geçmesine rağmen hala işlevselliğini korumaya devam etmektedir. Değişen bir geçmişin izini taşıması da bu ürünlerin gündelik yaşamda da yer almasının yanı sıra geleceğe önemli bir unsur olarak yansımasını ve üretilmesini sağlamaktadır.

Dantel Günümüzde Gelinlik Sektöründe Öncü

Günümüzde gelinlik sektöründe genellikle yer verilen dantel, el işçiliği neticesinde ön plana çıkmaktadır. El işi sanatları olarak da değerlendirilen danteller ve örnekleri ile görsel bir sunum sağlanmaktadır. Her alanda kendine özgü bir yapı içinde olan el sanatları ürünleri arasında ilk sıralarda oyalardan sonra yerini koruyan bu ürünlerin yapımı da oldukça titiz bir çalışmayı gerektirmektedir.

Dantel ve örneklerinin gelinliklerin üzerinde kullanılması ile günümüzde büyük oranda bir kitlenin istek ve talepleri de o yönde artmaya devam etmiştir. Zaman geçtikçe büyüyen bir kesimin ihtiyaçlarına göre şekil kazanan dantel ince işçilik sonucu ortaya çıkmaya devam etmektedir. Gün içinde günlük ve özel kıyafetler üzerinde de farklı şekillerde el işçiliği ile ortaya çıkarılmaktadır.

Günümüzün Geçmiş ve Gelecek Arasındaki Önemli Ürünleri

Bir ürünün el işçiliğinde ön plana çıkması kullanılan materyaller kadar geçmişte sahip olduğu önem derecesi ile de kısmen belirlenmektedir. Dantel, oya gibi birçok el sanatı ürünlerinin artık gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesi ile birlikte farklılıklar ortaya konulmaya devam etmektedir. Bu durum bir çok farklı alan içinde çeşitli görsel sunumlar arasında el işçilik sanatı ürünlerinin yeniden yer almasını ve tüketiciye sunulmasını sağlamaktadır. Her ürünün değeri yapılan işçilik neticesinde belli olduğu için el sanatı ürünlerinde ki dikkatli çalışmalar da oldukça büyük öneme sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder