Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Solar Aydınlatma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

14 Mart 2018 Çarşamba

Ülkemiz dünyanın en güzel köşelerinden birisi. Adeta bir güneş cenneti gibi. Muhteşem bir yarımada üzerinde güneş görmeyen bir nokta yok gibi. Bunun yanında son yıllarda karşımıza çıkan en temel problemlerin başında ekoloji ya da daha bilinen ifade ile çevre sorunları geliyor. Bu yüzden de insanlar yeni arayışlara girmiş durumda. Böylelikle hem çevre sorunları durdurulamasa bile yavaşlatılması hem de çevre dostu yaşanılması arzu ediliyor. Zaten günümüz insanı bu noktada oldukça bilinçli durumda.

Çevre dostu yaşamın olmazsa olmazı da elbette çevre dostu ürünler ki, bu noktada Ülkemizin güneş cenneti olmasından da dolayı güneş enerjisi ile çalışan ürünler ilk anda akla gelenler. Güneş enerjisi ürünler konusunda kapsam oldukça geniş ve çok farklı biçimlerde, çok farklı yerlerde kullanılıyorlar ama biz bu yazıda solar aydınlatma sistemlerinden bahsetmek istiyoruz. Solar aydınlatma en basit ifade ile güneş enerjisi ile yapılan aydınlatmaya verilen isimdir.

Solar Aydınlatma Türleri


Solar aydınlatma konusu dışarıdan oldukça basit gibi görünse de oldukça kapsamlı olan ve ince detayları olan bir konu. Üstelik solar aydınlatmalar sadece sokaklarda değil, günümüzün teknolojisinin geldiği nokta itibarıyla iç alanlarda da rahatlıkla kullanılıyor zira yeni yapılan üniteler buna izin verir yeterlilikteler. İşte bu noktadan yola çıkarak bu sistemlerin iki türünün olduğunu söylemek mümkün. Yani iç mekan için olanlar ve dış mekan için olanlar.

Kapalı alanlar için olanların mekanın içinde güneş gören pencere vb. yerlere takılması yeterlidir. Dış mekan için olanlar ise akla gelebilecek her yere yine günümüzde teknolojinin geldiği nokta itibarıyla her yere kolayca monte edilebilen ünitelerdir. Güvertelerden, güvenlik sistemlerine kadar insanın olduğu her yerde kullanılabilirler.

Solar Aydınlatma Üniteleri

Solar aydınlatma sistemleri nerede kullanılırsa kullanılsın kendi içinde majör bileşenlerden oluşurlar. Bunların en başında güneş panelleri gelir. Daha sonra depolama amaçlı olarak solar aküler, güneş ışığına karşı duyarlılık gösteren sensörler, elbette aydınlatma üniteleri olan lambalar, uzaktan kumanda edilecek ise uzaktan kumada cihazı, kablolar, konnektör, monte edilecek ise uygun özellikte olan bir direk. regülatör temel bileşenlerdir. Bunların yanında akü koruyucu, LED sürücü, güç kaynağı, invertör, konvertör de diğer bileşenlerdir.

Diğer Önemli Hususlar

Sonuç olarak bu sistemler kurulur iken eğer bu konuda yani solar aydınlatma konusunda kişinin herhangi bir bilgisi yoksa mutlaka bir bilene özellikle bir enerji uzmanına danışarak böylesi bir yatırımı yapmalıdır. Ama böylesi bir destek alınmayacak ise mutlaka garanti, yedek parça, servis şartları öğrenilmeli ve ondan sonra bu sistemler alınmalı ve kurulmalıdır.  Ayrıca maliyet analizleri yapılarak sistemlerin kurulması akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder