Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Güneş Paneli Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

6 Nisan 2018 Cuma

Güneş enerjisinin en önemli özelliği olan, devamlılık yani yenilebilir bir enerji kaynağı olmasıdır. Günümüzde kullanılmakta olan doğalgaz, petrol gibi enerji türlerinin ileride tükenecek olması güneş paneli önemini arttırmaktadır.  Sınırsız enerji, ortak enerji kaynağı ve temiz bir enerji kaynağı olduğundan günümüzde talep görmektedir. Maddiyat açısından uygun olduğu içinde sistem yaygın olarak kullanılmaktadır.Güneş paneli enerjiyi depolama özelliği sayesinde istediğiniz an ve her daim kullanıma hazırdır. Ayrıcı çevreci bir sistemdir. Enerji kaynaklarının önemini artmakta ve geliştirilen teknolojiler güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Güneş paneli sistemi hem insan sağlına hem de temiz bir enerji çeşidi olduğu için bilimsel araştırmalar eşliğinde kullanılmaya başlanmıştır. Gereksiz alt yapı maliyetlerini düşürmektedir. Ucuz yollu yatırım maliyeti ve yüksek verimli olması kısa zaman içerisin de yaygın kullanıma ulaşmıştır.

Çatı Kurulumlu Güneş Paneli

Güneş ışığının enerjiye dönüştürülmesini sağlayan ve bu ilkeye dayanan enerji üretim türüdür. Güneş enerjisi panellerinde elektrik üretilmesi için AC/DC dönüştürücüsü sayesinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirir. Güneş paneli ile birlikte enerji Doğru akımdan alternatif akıma doğru yönelmekte ve kurumsal elektrik şebekesine verilir. Güneş paneli kurulumundan itibaren otomatik olarak çalışmayı sürdürür, güneşten yeterli miktarda ışığı aldığında üretilen elektriği otomatik olarak şebekeye aktarıl. Şebeke gerilimi, frekansı, ve düzeni ile ilgili denetimler belli zamanlarda sistemin güvenliği açısından yapılmalıdır.

Güneş Paneli Çalışma Prensibi

Güneş panellerinin günümüzde iş yerlerinde, kurumlarda kullanımı sağlanmamaktadır. Bunların evlerde veya tek odalı alanlarda kullanılması mümkündür. Tarım amaçlı elektrik enerjisinin taşınmasının çok pahalı olduğu bölgelerde ve güneş enerjileri pratik bir şekilde sulama yapmaktadır.

Jeneratörlere göre uzun vadede daha kaliteli ve ucuz hizmet vermekte olan güneş panelleri üzerindeki hücreler sayesinde çalışır. Bu hücreler sayesinde güneşten gelen enerjinin %20 sini depolanması mümkün hale getirilmektedir. Güneş panellerini hemen hemen her mevsimde kullanmak mümkündür. Bu sebeple güneş paneli üretimi hız kazanmış ve kullanım sayısı da artmıştır. Hem ucuz hem de yenilebilir enerji sitemi olan güneş enerjisi uzun yıllar hizmet vermeye devam edecektirağlanmaktadır. Kış aylarında enerji panelleri üzerinde biriken karı ve buzlanmayı tutmayacak şekilde üretilmektedir.

 Bu sebeple özellikle tarımsal faaliyetlerin çok olduğu bölgelerde ve tek katlı binalarda kullanılmaktadır. Üretilen enerjinin birçok alanda kullanılması ve depolanması güneş enerjisinin önemini arttırmaktadır. Kırsal kesimlerde çatı üzerine montajı daha yaygın ve sıcak su ihtiyacı içinde önemli bir araç haline gelmiştir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder