Son yazılar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Çiftleri birbirine bağlayan küçük ayrıntılar...

19 Şubat 2020 Çarşamba

İlişkinizin uzun ve mutlu sürmesi için yapılacak pek çok şey vardır. İşte size birkaç öneri...

1- Komik anılarınızı canlı tutun

İlişkilerinde kahkahayı eksik etmeyen çiftler “eski güzel günleri” unutmayan çiftler daha sağlıklı ve güçlü bir bağ kurar. İnsanlar aynı şeye kahkaha atabiliyorlarsa, birbirlerinin görüşlerine de önem verirler. Başkalarının anlamadığı, sadece iki kişi arasında olan espri konuları, ilişkiyi güçlendirir.

2- Eşinizle spor yapın

Eşinizle spor yaparak, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hem daha formda olursunuz hem de seks hayatınız daha güzel olur. Birlikte spor yapan çiftlerin % 94’ü, bu durumun ilişkilerine iyi geldiğini söylemektedir. Birbirinizi motive edersiniz ve birlikte bisiklete binmek ya da yürüyüşe çıkmak heyecan verici olabilir.

3- Birbirinizin başarılarını taktir edin

Eşiniz iş yerinde bir başarı elde ettiğinde ona gülümseyerek, gurur duyduğunuzu söylüyor musunuz? Heyecan verici durumlarda gösterdiğiniz tepkiler, kriz durumundaki tepkileriniz kadar önemlidir. Zor zamanlarda verdiğiniz tepkiler aslında ilişkinize çok da katkı sağlamaz. Onun başarısı ile yapacağınız bir kutlama, egosuna iyi gelecek, kendisini iyi hissedecektir.

4- Yatakta romantizmi ateşleyin

Romantik ilişkinizi devam ettirmenin en emin yollarından birisi, cinsel hayatınızı canlı tutmaktır. Aktif bir seks hayatı, ilişkinizin en önemli yapı taşlarından biridir. Eşinizle ne kadar sevişirseniz, isteğiniz de o kadar artar.

5- Tartışma çıktığında adil davranın

İlişkinize zarar vermeden tartışmak için kelime seçiminize dikkat edin. Araştırmacılar, tartışırken çoğul özne kullanan çiftlerin, olumlu duygularını ifade ettiğini ve sonradan daha az zihinsel stres yaşadığını söylemektedir. ‘Ben’ yerine ‘biz’ odaklı konuşursak tartışmalar daha ılımlı olur.

6- Arkadaşları ile yakınlaşın

Ortak arkadaşlarınız mutlaka vardır ama onun arkadaşlarına saygı göstermeli ve onlarla da güzel ilişki kurmalısınız. Yakın arkadaşlar ve aile ile ne kadar yakın ilişkiniz olursa, çiftler de o kadar mutlu olur.

7- Değişikliğe izin verin

Her hafta aynı yerde yemek yiyerek ilişkinizdeki heyecanı arttıramazsınız. Ne kadar zevk alsanız da arada bir değişiklik yapmak iyidir. Yürüyüşe çıkmak, aşçılık kursuna yazılmak ya da lunaparka gitmek gibi değişikliklere açık olun. Daha önce ya da son zamanlarda yapmadığınız bir şey çekin. Yeni deneyimler, beyninizde dopamin salgılanmasına neden olur ve keyfiniz artar. Partnerinizle birlikte yapınca da aranızdaki bağ artar.

8- Dinleyin, sadece konuşmak için beklemeyin

Erkekler genellikle kadınları dinlemediği için eleştirilirler. Ama kabul edin, kadınlar da dinleme konusunda çok başarılı değildirler. Aslında birbirlerine empati gösteren çiftler, uzun sürede daha çok birlikte olma şansı elde ederler. Daha iyi bir dinleyici olmak, sağlıklı ilişkinin temelidir. Eşiniz kendi duygularını anlatırken, onu dinlediğinizi hissettirin. Sözünü kesmeyin.

9- Her gün soracağınız soru

“Günün nasıl geçti hayatım?” Evet klişe gibi gelse de bu ritüel kullanılmadığında, evliliğiniz alarm vermeye başlar. Her akşam küçük bir sohbet, ilişkinizi güçlendirir. Yaşadığı olumlu gelişmeleri birbiri ile paylaşan insanlar ertesi gün kendilerini daha iyi hisseder.

10- Kavga sonrasında kontrolü kaybetmeyin

Eğer aranızda bir soğukluk varsa, panik yapmaya ya da evlilik danışmanına koşmaya gerek yoktur. Birbirinizden rahatsız olmanız, aslında ilişkinizin sağlıklı olduğunu ve aranızdaki bağın kopmadığını gösterir. Kendinizi ifade etmekte rahat olduğunuz anlamına gelir. Çok yakın ve kavgasız ilişkiler de rahatsızlık verebilir. Arasıra kavga etmek ilişkiniz için iyidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme